Lisowczycy na Dolnym Śląsku

Lisowczycy- była to formacja lekkiej jazdy polskiej o charakterze utrzymującego się z łupów wojska najemnego, sformowana w 1614 roku.

Szczególnie odznaczyli się w trakcie kampanii moskiewskiej w 1610 r. oraz w walkach przeciwko Turkom w latach 1620-1621.

Ze względu na łupieżczy charakter, zostali potępieni w uchwałach sejmowych i rozwiązani w 1635 roku.

                W Kotlinie Kłodzkiej znaleźli się w maju 1622 roku, idąc, jak twierdzili, w sukurs cesarzowi Ferdynandowi, na jego zaproszenie. Na tych terenach znajdował się wówczas dowódca oddziałów katolickiego władcy na Śląsku, hrabia von Dohna. Potrzebował on wsparcia zbrojnego, ponieważ z jednej strony zagrażali mu żołnierze wrogiego Kłodzka (pod dowództwem hrabiego Thurna), a z drugiej gromadząca się pod murami Habelschwerdu (dzisiejszej Bystrzycy Kłodzkiej) zbrojna grupa mieszkańców. Von Dohna postanowił wykorzystać oddziały lisowczyków. Po wielu komplikacjach oddziałom tym udało się unieszkodliwić wojska Thurna, a następnie rozgromić chłopów stojących pod Bystrzycą. Na Śląsk wrócili w listopadzie, czyniąc okropne szkody mieszkańcom. Plądrowali, rabowali, uważając te czyny za „rekompensatę” za zaległości w cesarskim żołdzie.

Kotlina Kłodzka- widok z Iglicznej

Nysa- na szlaku pochodu lisowczyków w 1622 roku

Bystrzyca Kłodzka- Wieża Rycerska

Igliczna z łąk nad Pławnicą

Juliusz Kossak Lisowczyk

Juliusz Kossak Lisowczycy

Juliusz Kossak Lisowczycy nad Renem

Józef Brandt Lisowczycy przed gospodą

Józef Brandt Lisowczycy, strzelanie z łuku

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>