Sarmatyzm ogólnie

Sarmatyzm to barokowa formacja kulturowa. W Polsce utrzymywała się od XVI do XVIII wieku. Opierała się na przekonaniu, że szlachta polska pochodzi od Sarmatów- starożytnego ludu zamieszkującego ziemię rosyjską. Po Sarmatach szlachta miała odziedziczyć umiłowanie wolności, gościnność, dobroduszność, męstwo oraz odwagę. 

Sarmaci byli przekonani, że nad bezpieczeństwem Rzeczypospolitej czuwa sam Bóg. Ponadto uważali, że w ich ojczyźnie panuje idealny ustrój polityczny, łączący zalet monarchii i republiki, a także chroniący przed zaprowadzeniem rządów absolutnych. Silna władza monarchy zagrażałaby bowiem złotej wolności szlacheckiej, czyli swobodzie politycznej, jakiej nie mieli mieszkańcy innych krajów Europy. Szlachta uznawała również Polskę za kraj wyjątkowo bogaty ze względu na posiadane ogromne zasoby zboża i drewna.

 Przekonanie o doskonałości Rzeczypospolitej doprowadziło do bezkrytycznego uwielbienia dla wszystkiego, co Polskie, a w konsekwencji do niechęci i pogardy wobec cudzoziemców. Uważano, że szlachta polska jest najlepsza, najsilniejsza i najmądrzejsza. Taka postawa skutecznie uniemożliwiła przeprowadzenie jakichkolwiek reform.

ZNANI SARMACI:

Jan III Sobieski- król Polski w latach 1674-1696Stanisław Antoni Szczuka- sekretarz króla Jana III Sobieskiego

Jerzy Ossoliński- kanclerz wielki koronny od 1648 roku

Jan Kazimierz- król Polski w latach 1648-1668

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>